ВАКЦИНАЦІЯ ЗА УМОВ ПАНДЕМІЇ COVID-19
ПРАВО ЧИ ОБОВ'ЯЗОК?
Анотація
У статті проаналізовано правове регулювання вакцинації в різних країнах світу і ставлення населення цих країн до проведення подібних профілактичних заходів за умов пандемії COVID-19. Проведено науково-теоретичне дослідження прав особи на вакцинацію як найважливішого та незамінного заходу, спрямованого на ліквідацію інфекційних хвороб і попередження їх поширення.
Аргументовано, що ситуація з пандемією коронавірусу пов'язана з необхідністю проведення комплексних заходів для протидії її поширенню та вимагає вжиття рішучих спільних міжнародних політико-правових і медичних заходів. Зазначено, що зволікання в ухваленні таких заходів йде на шкоду збереження життів значної частини населення. Таким чином, за законодавством нашої держави передбачене право кожного громадянина на отримання кваліфікованої медичної допомоги шляхом профілактичних заходів, які включають безкоштовну вакцинацію від коронавірусу COVID-19.
Наголошено на тому, що не існує абстрактного права громадян на щеплення (окремого від права на здоров'я або його охорону), так само, як і обов'язку. Замість цього слід говорити про соціальне право громадян на проведення щодо них безкоштовних профілактичних заходів у вигляді щеплень (по суті, йдеться про безкоштовні медичні послуги у вигляді вакцинації) й особистого (цивільного) права громадян на відмову від щеплень, однак сьогодні неоднозначне ставлення до сучасної вакцинації громадян слід розглядати як політику різних держав і реагування громадян на рішення, що приймаються компетентними державними структурами у цій сфері.
Проаналізовано Закони України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», «Про захист населення від інфекційних хвороб» на предмет основних положень щодо вакцинації населення з урахуванням світового досвіду.
Зроблено висновок, що право на медичні профілактичні заходи закріплено в Європейській хартії прав пацієнтів, де зазначено, що «кожна людина має право на належне медичне обслуговування, спрямоване на попередження захворювання». У 2018 р. в рамках Європейського тижня імунізації було визначено, що вакцинація - це одночасно право кожної людини та колективний обов'язок.
Посилання
2. Конституція України. Відомості Верховної Ради України. 1996. № 30. Ст. 141.
3. Цивільний кодекс України : Закон України. Відомості Верховної Ради України. 2003. № 40-44. Ст. 356.
4. Основи законодавства України про охорону здоров’я : Закон України. Відомості Верховної Ради України. 1993. № 4. Ст. 19.
5. Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення : Закон України. Відомості Верховної Ради Украї¬ни. 1994. № 27. Ст. 218.
6. Про захист населення від інфекційних хвороб : Закон України. Відомості Верховної Ради України. 2000. № 29. Ст. 228.
7. Хто першим у Німеччині отримає щеплення від коронавірусу? URL: https://www.dw.com/uk/khto-pershym-u-nimechchyni- otrymaie-shcheplennia-vid-korona-virusu/a-55566717.
8. Бесплатно и необязательно: как и когда в Италии планируют вакцинировать людей от коронавируса. URL: https://coronavirus. tsn.ua/ru/besplatno-i-neobyazatelno-kak-i-kogda-v-italii-planiruyut-vakcinirovat-lyudey-ot-koronavirusa-1679422.html
9. Бескаравайная Т. НИИ Минздрава предложил лишать медработников стимулирующих выплат за отказ от вакцинации.
URL: https://medvestnik.ru/content/news/NII-Minzdrava-predlojil-lishat-medrabotnikov-stimuliruushih-vyplat-za-otkaz-ot-
vakcinacii.html.
10. Заморська Л. Право на охорону здоров’я : перспективи правового забезпечення. URL: https://law.chnu.edu.ua/pravo-na- okhoronu-zdorovia-perspektyvy-pravovoho-zabezpechennia/.